Wowza Media Server & Wowza Streaming Engine iptv panel

Wowza Server Kurulumu , Iptv , Dreambox Uydu , http yayınları rtmp rtsp yapmak ve şifreli sistem

Merhabalar ,

wowza media server kurulumu

ve ayarları konumua Türkiye’de yaygın olarak kullanılmaya başlanan iptv ler ve dreambox uydu ayarları hakkında yazarak devam etmek istiyorum . Aslında en çok kullanılan dreambox olduğundan dreambox yazdım yoksa konu yayın ise , ister hiremco ister boatech ister farklı marka olsun farketmez , bir şekilde yayını çalıştırıyor mu ? ethernet bağlantısı var mı ? Bu koşullar sağlanıyorsa gerisi önemli değil . Özel olarak bunlara neler yapılabilir ? Türkiye’de sıkça kullanılan bir yöntem olarak dreambox’ın içine belli kanalar yüklenir ve normalde şifreli olan yayınlar dreambox’da açık olarak izlenebilir , peki bu nasıl oluyor ? Şifreyi mi kırıyorlar acaba ? Diye boşa düşünmeye gerek yok bence 🙂 Yayın bir şekilde para ödenerek tekil şahıs için kaynağından şifresiz çekiliyor ve tekrardan bu server üzerinden farklı platformlara , kişilere paylaşılıyor. Bu konuda kullanılan cihazın türünden çok kullanılcak server’ın ve yayın güvenliğinin önemi arz etmekte.

Wowza server ile bir decoder’dan çıkan yayını farklı platformlara servis etmek sağlanabilir mi ?

Bu sağlanabilirse , sağlanacak yayın public olmadan şifreli halde olabilir mi ? rtsp://user:pw@ip:port şeklinde bir güvenlik önlemi alınabilir mi ?

Yayın rtmp iken (çünkü osmf playerlar rtsp ye destek vermeyebilir ! rtmp ve http çalıştırabilir)

Evet bu soruların yanıtları evet , wowza server ile iptv yayını yaparken , farklı formatlarda(h264 gibi) ,çözünürlüklerde(720p,480p) gibi yayın yapmak mümkün , üstelik bu yayınları rtmp çıkışıyla verirken sadece sizin yaptığınız sistemlerden alan ve sizin özel olarak sunduğunuz özel kanlları izlettirmek istediğiniz insanlara sunabilirsiniz . Bu konulardaki performans değerlendirmem de rtmp’nin normal haliyle ,güvenlik korumalı hali arasında milimilisaniyelik farklar olduğunu gösteriyor.

Peki nerede kullanacağız ki bunu ?

Özel olarak izletilen video yayınlarımız olabilir , belli bir toplulukla ortak izlememiz gereken ya da paylaşılan bir sistem olabilir , bu tarz konularda bu sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *