Blog

Yayın Güvenliği, Yayın indirmeyi engellemek

Video İndirmeyi Engellemek

Merhabalar , artık eğitim sistemleri ve online eğitimler popülerleşmeye başladı. İnternet fiyatlarının düşmesi ( Türkiye için hâla çok fahiş fiyatlar olmasına rağmen , yurtdışı serverlarında 1Gbit , 10 Gbitlik hatları çok çok ucuza alabilme fırsatı var )  sayesinde artık progresive download yerine youtube ya da vimeo gibi streaming şeklinde yayınlar yapılmakta . Bu kapsamda Görüntülü Akademi , Uzman Hafıza gibi firmalar bu alanlarda çalışmaları başlattılar ve online eğitime geçtiler. Buradaki en önemli ve en değerli şey Videoların güvenliği, çünkü videolar üzerinden maddi gelir dönmekte. Hâl böyle olunca yayın güvenliği önem arzediyor. Internet download manager ya da youtube download vb programlarla stream edilen bir videoyu kaydetmek çok kolay. Ancak bunu engellemenin yolları da mevcut . Video indirmeyi engellemek yapılması gereken ilk şey ENCRYPTION.

Yayın ile uğraşanlar RTMP ile flash üzerinden yayın yapmışlardır, playerları sayesinde linkleri gizleseler bile hâla yayınlarını indirilebilmektedir. Bu konuda ben ise RMTPE ve RTMPS kullanmaktayım. Wowza Media Server’ın Sunduğu olanaklarla custom bir kod geliştirdim ve bu kod yayını şifreli gönderiyor, alıcı bu şifreyi çözebilmek için gizli şifreye ihtiyaç duyuyor.

Buradaki genel topolojimiz aşağıdaki resimdeki gibidir.

rtmpee

 

Burada
RTMP için Adobe media serverdan süre gelen bir RTMPE mevcuttu.
Rtmpe , varolan yayın datasını çok performanslı şekilde şifreliyor , client şifreli datayı alıyor ve oynatıcı sayesinde şifreli data çözümleniyordu .

Basit manada videonun saniyede giden parçasının

“emre” olduğunu düşünürseniz, elimizdeki gizli anahtar ile ( private key ) bu datayı şifreliyoruz. Data “kW125kFKSAFKQWPO12LlL”  şekline dönüşüyor. Böyle olunca yayın , yayın kaydetme indirme programları tarafından yakalanamıyor çünkü yayının headeri değiştirilmiş durumda. Oldu ki yayın linkine bile ulaşılsa

rtmp://ip_adres/vod/mp4:ders-icerigi.mp4  linkini almış bile olsak RTMPDUMP , FFMPEG vb programlarla bu yayın asla indirilemiyor.

Sadece geliştirdiğimiz player tarafından oynatılıyor çünkü playerda da o gizli key mevcut.

Playera “kW125kFKSAFKQWPO12LlL” data tekrar “emre” metnine dönüştürülüyor.

Rtmpe en kolay ve en güvenli yayın güvenliği alma yöntemidir.

Link çalınsa bile kişinin karşılaşacağı hata ve server logu şekildeki gibi olmaktadır.

Screenshot_4 Screenshot_3

 

Ancak bu kısımda

RTMPS de çıkıyor. Bu da Ssl  ile şifrelemenin yapılması. Benzer yöntem ile HTTP Live Streamingler de, HTTPS üzerinden oynatılıyor.

%100 Video indirmeyi engellemenin tek yolu bu ancak karşımıza bu kezde yayını cep telefonu vs ile çekerse ne olacak durumu çıkıyor. bunun İçinde ekran üzerine ligtv nin yaptığı gibi şifre bastırıyoruz. TC KİMLİK NO ya da kişiyi tanımlayacak birşey, ve bu surekli yer değiştiriyor 😀

Screenshot_1 Screenshot_2

Baktık ki buna rağmen kişi Camtasia manycam gibi masaüstü capture ve stream eden programlar kullanıyor, bunda da windows tarafından bir masaüstü uygulaması geliştirip websitesinin onun içinde açıyoruz, bu durumda sistem varolan programlardan birini yakalarsa Hoooppp diyor seni banlıyorum 🙂

burada çıkan örnek hata ,

Screenshot_3

 

 

Screenshot_4

 

Daha detaylı yayın güvenliği için ileitşime geçebilirsiniz.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *