Wowza Media Server ile AMazon s3 ve eC2 kullanımı. Cloud Front özellikleri

Amazon Ec2 ve Amazon S3 ile Wowza Media Server

Günümüzün en popüler konularından birisi olan Cloud Computing nedir ?

Cloud Computing ile Wowza Media Server

ya da başka streaming serverlar kullanlabilir mi ?

Cloud Computing

Bir diğer adıyla  bulut bilgiişleme ile akıllı telefon kullanan hemen hemen herkes içli dışlı oldu. Dropbox, Microsoft Online Office vb durumlarla hayatımıza giren Cloud Computing, doküman, resim ve müziklerimize istediğimiz anda istediğimiz yerde ulaşmamızı sağlamasından daha öte görevler üstlenmek üzere. Gelecek dönemlerde bilgisayarın işletim sistemi ve sahip olduğu tüm dosyaların internetten çekileceği düşünülürse internetin geleceği denilmesinin ne kadar doğru bir tesbit olduğu aşikardır. Kod geliştirme aşaması bile uzun zamandır cloud’da yapılabilirken, daha fazlası neden olmasın . [https://c9.io/ kodunuzu netten herhangi bir bilgisayar ya da tabletten geliştirebilirsiniz ]. Durum böyleyken yayımcılık alanında da kuşkusuz kullanılması gereken bir mimari olarak karşımıza çıkmakta.

Cloud’un avantajları nelerdir ?

Öncelikle facebooktan bir video izlerken browserınızın nereden veri çektiğini düşündünüz mü ? Baktığımızda akamai hd vb yerlere bağlanıyor .Peki ne gibi bir kazanç sağlıyor bu durum facebooka ?

Klasik manada server mimarisi düşündüğümüzde, bir websitesine yüklenen video bir diske yazılır ve izlenilmek istenildiği zaman progressive download ya da streaming ile izlenir. Ancak bu videoyaya, birisi Almanyadan diğeri Çinden bağlanacağını düşünün, bu durumdaki bağlantı hızı Çindekinin Çinden,Almanyadakinin İngiltere Fransya ya da en yakın lokasyondan izlemesiyle kıyaslanamaz. Ayrıca böyle bir sistemimiz olduğunu düşünün,100.000 videomuz var 20tb tutuyor. Yeni bir server aldık, tüm contenti o servera da kopyalamamız gerekecek, bu şekilde işin içinden çıkmak ve ortamı yönetmek gerçekten çok zor , işte tam da burda amazon s3 devreye girmekte. İçeriklerimizi amazona yüklüyoruz ve dünyanın dört bir yanındaki serverlarında yedeklemeler yapıyor.  Cdn’nin amazondaki işlerini CloudFront teknolojisi yapıyor, Geoip tarzı bir sistemler kişi nereden gelmiş ve en yakın nereden veri verebilrim kararını veriyor ve ona göre içeriği gösteriyor. Bu sayede ben sadece videolarımı ve gerekli datalarımı CloudFront

Peki Cloud Front ve Amazon S3 ‘ü Wowza Media Server ile nasıl kullanabilirim ?
Şimdi eğer sistemimize ne zaman kaç kişi bağlanacak bilmiyorsak, tutup 1 Gbitlik hatta sahip olan servarlara aylık 500 600 tl vermeye gerek var mı ? Onun yerine harcadığım kadar ödesem ? Belki bi ay hiç kullanılmayacak, belki hiç talep olmayacak yine de 500 600 tl ödemekten kurtulamıyoruz. Bunun için Videolarımızı AMazon S3’e yüklüyoruz, Cloud Front Teknolojisi ile S3’ümüzü birleştiriyoruz. Geriye Wowza Media Server’da konfigürasyon kalıyor. BU kısımda Wowza Media Server kurulum ve konfigürasyon desteği de sağlıyoruz. Cloud teknolojisi sayesinde içeriklerimiz her zaman her yerden ulaşılabilir duruma geliyor.

Peki canlı yayında bir avantajı var mı ?

Elbette mevcut, normalde 1 gbitlik hattın 800Mbiti kullanılabilir ( %20 drop) 1mbitlik yayınım olsa 800 kişi izlyebilecektir yayınımı. Peki 5000 kişi geldiğinde 5000/800 tane server mı almak zorundayım, 6 7 tane server = 3500 tl civarında bir tutar. Bunun yerine Dynamic Load Balancer ve Cloud Teknolojisi kullanıldığında Wowza Media Server ile çok rahatlıkla içeriklerimizi binlerce kişiye izletebiliyoruz.

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *