Blog

Covid-19 döneminde, uzaktan eğitimin öne çıktı. Üretilen içeriklerin çalınması en büyük problem. Video indirmeyi engelleme sistemiyle rahatlıkla videolarınızı koruyabilirsiniz. DRM gibi entegrasyonu zor, pahalı ve her platform için ayrı ayrı kullanılacak sdk'ler yerine çözümümü deneyin.

Video İndirmeyi Engellemenin Yolları – 2020

IDM, IDM Lite vb gibi onlarca program, yayınlarınızı şifreleseniz dahi yayınlarınızı çalabiliyor.  Videoları şifrelemek demek, indirilmesini engellemek değildir, indirilen parçanın oynatılamaması demektir.

Yayınların güvenliğini almak için en çok kullanılan yöntem 3rd party drm sistemleri.  Ancak bu tarz yöntemler hem çok pahalı, hem de android ve ios için ayrı ayrı sdk kullanmanıza sebep oluyor, entegrasyonu zor.

Genel olarak video, küçük parçalara bölünüp ( *.ts ) bu parçaların şifrelenmesi ve bu parçaları çözecek keylerin rotatetiyle korunmakta. Ancak IDM vb programlar, şifrelemeleri çözebiliyor

geliştirmiş olduğum şifreleme yöntemi ise, bu içeriklerin çalınmasını çok zorlaştırmakta, imkansız değil, netflixin videolarının anında torrente düştüğü bir ortamda bunu söylemek saçma olur ancak çok yüksek seviyede koruyor

Örnek Link :

http://cdn.emrekaratasoglu.com/protect/vod190crypted.php?appName=360protect&streamName=106308847

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *