Blog

Düşük gecikmeli yayın yapmak HLS CMAF , Low Latency HLS

Öncelikle kısaca HLS’den başlayalım. Flash’ın popülaritesini kaybetmesi, mobil cihaz desteğinin olmaması vb durumlardan kaynaklı olarak RTMP oynatamamaya başladık. 2 seçenek vardı 3 seçenek vardı önümüzde RTSP, HLS ( APPLE’IN ) , MPEGDASH ( BITMOVIN), android başlarda HLS yerine RTSP’i tercih etse de 5 versiyonundan sonra direnemedi ve HLS desteklemeye başladı. Ancak canlı yayınlarda HLS’in mimarisinden kaynaklı bir problem mevcuttu.

HLS bir yayının oynayabilmesi için en az 3 adet TS istiyor, 1 ts dosyası 10 saniye olduğunda + CDN gecikmeleri vs gerçekleştiğinde 30-35 saniye geriden yayını izlemek zorunda kalıyorduk. Bu yeni nesil internet üzerinden tv lerin pek işine gelen bir durum değildi. Gol oluyor 1 dakika sonra bilginiz olmakta vb.

Mpegdash’de benzer dezavantajlara sahipti.

CMAF yöntemiyle HLS tarafında audio video alt yazı vb herbirinin ayrı requestlerle geldiği ve taşınan dosyaların HLS ve MPEGDASH’de fmp4 olarak paylaşılığı bir teknik geliştirildi ve bu sayede gecikme 1-2 saniye bandında. Wowza Streaming Engine 4.7.8 ile yaptığım testlerde 2 saniye altında yayınları gönderebildim. Low latency HLS olarak geçen bu teknolojiyi merak ediyor ve uygulamak istiyorsanız konuşabiliriz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *